Péče o pokožku po opalování

 Ačkoliv už jsou prázdniny za námi, hezké dny nás ještě čekají a možná právě teď je na čase se věnovat své pokožce, která je mnohdy po horkém létě vyčerpaná a náchylná k poškození. Víte, jak se kůže sama brání nebezpečí ze slunce? A víte, že mokrou pokožkou proniká více UV paprsků? Umíte se správně chránit?

VYZNÁTE SE V UV PAPRSCÍCH A JEJICH VLIVU NA NAŠI KŮŽI?

Sluneční záření má celou řadu různých účinků. Je to způsobeno tím, že se skládá z několika složek. Jednou z nich je infračervené záření, které je zdrojem tepla, jež cítíme. Pak je zde samozřejmě viditelné světlo a nakonec tři druhy UV záření. Všechny tyto složky so od sebe liší pouze vlnovou délkou – svým fyzikálním charakterem, který jim poskytuje jejich specifické vlastnosti. Riziko pro naši pokožku představuje právě UV záření, které je schopno ji poškodit. Nejnebezpečnější je UVC záření, je totiž pro živé organismy smrtící. Naštěstí se ale až na zemský povrch nedostane. Jiné to ale je v případě UVA a UVB záření, která jsou příčinou změn na kůži, včetně opálení. Ta dopadají až na zemský povrch, a to v poměru 95:5.

OZÓNOVÁ VRSTVA NÁS CHRÁNÍ

Jistou ochranu nám poskytuje ozónová vrstva. Ta se nachází ve výšce 15 km tak, že je UVC záření absorbováno kyslíkem. Z obyčejné molekuly kyslíku O2 tak vznikne tříatomová molekula O3, tedy ozón. Pokud se ale O3 potká s oxidy dusíku, rozpadá se, jeho vrstva se ztenčuje, a škodlivé záření přes ni může lépe procházet. K uvolňování oxidů dusíku dochází prakticky při jakémkoliv spalování, k největším zdrojům pak patří doprava a chemický průmysl.

UVA A UVB ZÁŘENÍ – TEN „UMÍ“ TO A TEN ZAS TOHLE...

Reakce kůže se liší podle toho, jaké záření na ni dopadá. V případě UVA záření jde zejména o jeho vliv na stárnutí kůže. Proniká do ní hluboko a narušuje její struktury a tím ztrácí kůže svou pružnost. Říká se tomu foto-aging, odborně aktinické stárnutí. UVA záření je také původcem slunečních alergií a na svědomí má časnou pigmentaci, tedy uvolnění malého množství již připraveného kožního barviva melaninu. UVB záření vyvolává takzvanou pozdní tvorbu pigmentu a tedy všem dobře známé opálení. To se dostavuje po 2 - 3 dnech od vystavení kůže slunečním paprskům. Při vyšších dávkách však UVB záření způsobuje spálení. Navíc záření, které pronikne do pokožky, pak také narušuje DNA kožních buněk a může způsobit vznik nádoru.

Naštěstí je ale kůže vybavena alespoň nějakými obrannými mechanismy. Jakmile se vytvořený melanin dostane do kožních buněk, kterým se říká keratinocyty, vytvoří na buněčném jádře jakousi ochrannou pigmentovou čepičku. Zhnědnutí nás tedy před negativními účinky slunečních paprsků částečně chrání. Druhým obranným mechanismem je keratinizace. Jde o zesilování svrchní rohové vrstvy kůže, která následně zabraňuje pronikání záření dále. Její zesílení je rekcí kůže na vystavení UVB záření. Například na dlaních je tato vrstva přirozeně asi 20krát silnější, než na jiných částech těla a riziko jejich spálení je tak mnohem menší. Oba obranné mechanismy se plně rozvinou během 3 týdnů přiměřené dávky slunění. Přiměřenou dávkou se rozumí taková, která nezpůsobí zčervenání kůže. „I přesto, že kůže má vybudované jisté obranné mechanismy, je zapotřebí se před účinky záření chránit. Ochranný prostředek by přitom měl mít jak UVA tak UVB filtr,“ radí PharmDr. Veronika Orendášová.

Velmi účinný je v případě dlouhodobého pobytu na slunci i živý kolagen nové generace. Při opalování se nám totiž odbourává tělesný kolagen a tak po návratu z dovolené pokožka doslova volá po kolagenové bombě”. Zničený kolagen se v pokožce intenzivním potíráním kolagenovým gelem rychleji zregeneruje, nevytváří se šupinky, puchýře a kůže se neloupe.

Pokud chcete omlazující a regenerační účinky kolagenu urychlit, udělejte si jeden den intenzivní kolagenovou kúru. Cca každé dvě hodiny si zlehka vklepejte malé množství živého kolagenu - Přírodního kolagenu Inventia FACE - na OBLIČEJ na vyčištěnou a vlhkou pokožku obličeje, krku, dekoltu, případně dalších částí těla, které regenerační kolagenovou kúru potřebují, například oční víčka, ruce, nehty, záděrky na rukou, nohy, rozpraskané paty, jizvy, strie, celulitida apod. Stejně tak můžete postupovat i u opálené pleti postižené akné, jizvičkami po akné, neštovicích a zhojených spáleninách.

Při intenzivní kolagenové kúře si pamatujte, že není důležité množství naneseného kolagenu, ale právě četnost nanášení. Nezapomeňte ani na péči o ruce a nohy, které jsou často po pobytu u moře šupinaté či přesušené. I na pohled starší ruce, případně ruce rozpraskané, hrubé nebo s pigmentovými skvrnami s pomocí živého, transepidermálního kolagenu zregenerují, upraví se jejich pigmentace, pokožka je jemnější, mladistvější, a zvýší se její ohebnost. Kůže je elastická, odolná vůči praskání a tvorbě záděrů.

Pravidelným používáním živého kolagenu zabráníte předčasnému stárnutí, dehydrataci pokožky a dlouhodobě předejdete vzniku nových vrásek. Ale pozor, živý kolagen si zachovává neporušenou strukturu trojité šroubovice, která byv tropických vedrech trpěla. Proto v tomto teplu používejte spíše „živou vodu“ – osvěžující a hydratační sprej na obličej a tělo s živým kolagenem.

Ale pozor, živý kolagen si zachovává neporušenou strukturu trojité šroubovice, která byv tropických vedrech trpěla. Proto v tomto teplu používejte spíše „živou vodu“ – osvěžující a hydratační sprej na obličej a tělo s živým kolagenem. Více o živé vodě.

ROZHODUJE ČAS I MÍSTO

Sílu slunečního záření, a tím i bezpečnou délku pobytu na slunci, ovlivňuje řada faktorů. K těm hlavním patří stav ozónové vrstvy, roční období, denní doba, zeměpisná poloha a nadmořská výška. Slunce má největší sílu mezi 11. a 14. hodinou. Jeho intenzita stoupá o 4 % s každými 300 metry nadmořské výšky a je až 5krát silnější v tropech než ve Skandinávii. Některé situace mohou účinky záření ještě zesílit. Odrazy od písku, vodní hladiny či sněhu zvyšují množství záření dopadajícího na kůži. Nevhodné je také osychání na slunci. Mokrá pokožka totiž umožňuje zvýšený průchod paprsků.

 


nezestarni - telefon +420 775 373 379 nezestarni - email info@nezestarni.cz

Naším posláním je Zdraví, Krása a Vitalita v každém věku.

CZK | EUR

založit účet

přihlášení

PŘIHLÁŠENÍ REGISTROVANÉHO UŽIVATELE

triple helix formula

Všechny články a osobní zkušenosti klientů používajících produkty z naší nabídky mají pouze informativní charakter. V žádném případě nemohou nahradit lékařskou péči a neslouží k nahrazení rad nebo dokonce léků předepisovaných odbornými lékaři. Pro informace o svém zdravotním stavu a možnosti kombinace svých léků s produkty z naší nabídky se nejdříve poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Dle platné legislativy není web závaznou nabídkou.